Dzień z Parą Młodą

Dzień z Parą Młodą

czyli zdjęcia ślubne z punktu widzenia fotografa

Dzień ślubu jest wyjątkowy z kilku względów. Zazwyczaj zastanawiamy się jak wygląda on z perspektywy Pary Młodej. Czy wszystko jest przygotowane, czy każdy element jest dopasowany i czy zadbano o wszystkie szczegóły. Rzadko kiedy można spotkać się pytaniem „jak ten dzień wygląda od strony fotografa”. Opiszmy go zatem!

Dzień wcześniej…

Aby zacząć od początku, należy przenieść się na moment dzień przed ślubem. Każdy profesjonalista przygotowuje swój sprzęt dzień wcześniej. Daje to spokój umysłu w sobotni poranek, ale również szansę na ewentualne wykrycie problemów i ich zażegnanie. Jakich? Np. niedziałające baterie, problemy techniczne z aparatem lub obiektywami, zapełnione karty pamięci, itd. Ponieważ każdy z tych czynników może przysporzyć kłopotów lepiej wykryć go wcześniej. Co prawda obiektywu czy aparatu nie naprawimy w 1 dzień, ale możemy pożyczyć zastępcze lub – jak w moim przypadku – użyć zapasowych.
Jeśli wszystko jest sprawdzone, baterie naładowane, a umysł nastawiony na pracę następnego dnia – idziemy spać 🙂

Dzień ślubu

obrączki ślubne

W dzień ślubu wstajemy wcześnie, aby mieć szansę odpowiednio się przygotować do wyjazdu. Na miejsce rozpoczęcia zdjęć zazwyczaj przyjeżdżam dużo wcześniej, niż powinienem. Jest to podyktowane tym, iż trzeba ustawić sprzęt, sprawdzić jego działanie, jak również zorientować się jak wygląda sytuacja. Zazwyczaj zaczynam od domu Pana Młodego, gdzie jeszcze nie ma takiej gorączkowej atmosfery. Zwykle zaczyna się ona tuż przed wyjściem/wyjazdem do domu Panny Młodej.
Do Panny Młodej udaję się tuż po sesji z przygotowań Pana Młodego. Zdjęcia te mają wyjątkowy charakter – są bardzo personalne, osobiste. Zazwyczaj staram się zrobić kilka zdjęć z ukrycia, aby oddać prawdziwe emocje, które towarzyszą ludziom w tym wyjątkowym dniu.
Najczęściej jest tak, że niedługo po sesji z przygotowań przyjeżdża Pan Młody. A zatem przed nami…

Błogosławieństwo

Chwila wyjątkowo emocjonalna. Zdjęcia ślubne mają to do siebie, że pozwalają nam – fotografom – obserwować otoczenie ludzi, których emocje wręcz roznoszą. To wspaniałe uczucie móc uwieczniać je na fotografiach. Rodzice Pary Młodej często przeżywają ten moment bardziej, niż oni sami. Jest mnóstwo łez, uśmiechów i oczywiście życzeń pomyślności. I to wszystko staram się zamknąć w ramach swoich kadrów 🙂
Niebawem po tym udajemy się do kościoła. A zatem…

Ceremonia zaślubin

Fotograf ślubny ma bardzo odpowiedzialne zadanie – uwiecznienie tego dnia wymaga skupienia, a w chwili ślubu jest on już po kilku godzinach pracy. Koncentruję się więc ponownie. Rozmawiam z księdzem, jeśli to możliwe to również z kościelnym. Każdy szczegół, każda wskazówka może być na wagę pięknego ujęcia więc próbuję takie informacje otrzymać. Byłem na kursie upoważniającym do robienia zdjęć w miejscach sakralnych kościoła katolickiego, ale nie zwalnia to żadnego fotografa czy kamerzysty z ludzkiej, zwykłej życzliwości i rozmowy z księdzem przed uroczystością.
Przy ślubie zawsze staram się być uśmiechnięty i wskazywać Parze Młodej elementy, które mogą poprawić, aby zdjęcia były piękne i pokazywały ten dzień jako wesoły. Wiemy doskonale, że często stres powoduje u ludzi zupełnie odmienne stany. Staramy się im zapobiec, aby zdjęcia ślubne były właśnie ślubnymi… 🙂 Są to jednak przypadki, które nie zawsze mają miejsce. Niektórzy ludzie zupełnie bezstresowo podchodzą do całego tematu i podziwiam ich. Są wyjątkowi.

Sala weselna

zabawa weselna

Po przyjeździe na salę weselną najważniejsze dla fotografa jest złapanie Pary Młodej jeszcze przy wysiadaniu z samochodu. Da to ciągłość historii, którą opowiada swoimi zdjęciami ślubnymi i wypełni moment pomiędzy kościołem, a weselem.
Na sali naturalnie ważne jest przywitanie i pierwszy taniec. To ważny moment dla Pary Młodej, który tak naprawdę rozpoczyna całe biesiadowanie. Niemal zawsze Para młoda przygotowuje swój pierwszy taniec tygodnie przed ślubem. Dopracowują każdy szczegół, aby wyszedł on jak najlepiej.
Tuż po tym jest pierwsza chwila dla fotografa, który może spokojnie złapać oddech. Odpocząć i przejrzeć sprzęt. Nieco się rozluźnić i pomyśleć już o sesji plenerowej oraz o pozostałej części wesela.

Sesja plenerowa

Zdjęcia ślubne to także sesja plenerowa Pary Młodej, często także ze świadkami, którzy towarzyszą im w tym wydarzeniu. Sesje plenerowe staram się robić w jakimś ciekawym, urozmaiconym miejscu, ale oczywiście wszystko zależy od Pary Młodej. Zamki, parki, zaułki miejskie czy plaże nad jeziorem lub morzem. Niemalże w każdym mieście jesteśmy w stanie odnaleźć miejsca, które nadadzą charakter zdjęciom i sprawią, że pamiątka w postaci fotografii będzie wyjątkowa. Sesja tak trwa ok. 1,5-2 godziny, po niej wracamy na salę. Ja do fotografowania gości, zabaw w których uczestniczą oraz tortu i oczepin.
Te ostatnie zazwyczaj są w okolicach północy. Trwają około 20-30 minut, przy czym goście świetnie się bawią, co nie omieszkam uwiecznić. Doskonały moment na złapanie uśmiechów, zdziwień i zaskoczonych min.

Po tych wszystkich wydarzeniach fotograf udaje się do domu (czasem hotelu – w przypadku wyjazdowych sesji). I nie, to nie koniec jego pracy. Następnym krokiem jest przejrzenie wszystkich wykonanych zdjęć, posegregowanie ich, obróbka w programie graficznym. Wywołanie wybranych aby przygotować album ślubny, zgranie ich na nośnik cyfrowy, przygotowanie odbitek do wręczenia. Po kilkudziesięciu dniach i ogromnej ilości godzin spędzonych nad dopracowaniem szczegółów – oddaję zdjęcia ślubne w ręce Pary Młodej. To wyjątkowy dla mnie moment. Pokazuje ilość wysiłku włożonego w pracę. Czasem można to policzyć, czasem wręcz się nie da.

Tak oto, w dużym skrócie, wygląda mój dzień jako fotografa ślubnego w trakcie pracy. Opis oczywiście nie oddaje tych szczegółów, które gdzieś tam się pojawiają przy okazji różnych momentów. Tutaj zauważony uśmiech, tam łza, gdzieś obok śmiech dziecka i szczęśliwa babcia, która przeżywa ten dzień razem z Młodymi. To niesamowite ile uczuć i emocji towarzyszy ludziom w tym wyjątkowym dniu. Dniu ich ślubu.
Życzę wszystkim przyszłym Młodym Parom, aby przeżyły go tak, jak to sobie wyobrażają i jak marzą, aby się od odbył. To ważne, by w tym dniu być szczęśliwym, nie martwić się o nic.
Wszystkiego dobrego i do zobaczenia w Waszym pięknym dniu!

Dodaj komentarz

Close Menu